Quilling kezdőknek
Tartalomjegyzék:
1, Ismerkedjünk meg a quillinggel!
2, Quilling kezdőknek, alapinformációk
3, Quilling eszközök bemutatása
4, Quilling alapformák megismerése
5, Készítsük el legelső quilling alkotásunkat!
1, Elsőként ismerjük meg, mit is jelent a Quilling!
Sokan nem is tudják mi is ez a quilling technika, magyarul nevezhetjük papírcsík technikának is. A történelemben régre visszanyúlik az eredete, már a reneszánsz idején francia és olasz apácák és szerzetesek díszítettek könyvborítókat quilling technikával. A könyvek aranyozott széleit használták a quilling alakzatok kialakításához.
A 18. században egész Európában elterjedt, majd Amerikában is kezdték megismerni.
A szükséges papír legfőbb feltétele a g/nm, azaz minősége. A túl könnyű papír kevésbe tarthatja meg a formát és gyorsan elázik pl. ragasztás közben. A túl vastag papír megtörhet, ezáltal ronthatja az alkotás minőségét, hajlítások szabályosságát. A legideálisabb súlyú papír a 120 -130 g-os, mely szép tartást biztosít a mintáinknak és könnyen lehet vele dolgozni. Nagyon sok időt szántunk a tesztelésre, hogy a lehető legjobb minőségű papírt tudjuk kínálni vásárlóink számára. Aki találkozik a technikával és kipróbálja, biztos vagyok benne, hogy egy örök szerelemre talál, melyben előhívhatja az önmagában szunnyadó művészt.
A technikának több fajtája is létezik:
Quilling (általános): a papírcsíkokat un. quilling toll segítségével feltekerjük, majd ezekből a feltekert alapokból különböző alap mintákat készíthetünk. Ezen minták sokféleképpen variálhatóak és varázslatos eredmények születhetnek általuk. Ezen kívül számos eszköz léteik már, mely segítségével tökéletesíthetjük alkotásainkat.
Kontúr quilling: ebben az esetben szintén papírcsíkokra van szükségünk, viszont az alap quillinggel ellentétben itt képeket készíthetünk. Egy alapra, ez lehet vastag kartonlap, vászon, stb. rajzolhatunk saját mintát, vagy egy kész mintát felragaszthatunk az alapunkra és arra díszíthetünk. A papírcsíkok élét beragasztózzuk, úgy rögzítjük az általunk választott mintára. Célszerű erős ragasztót használni, mely átlátszóra szárad, lehetőség szerint matt kivitelben. Ennél a technikánál előnytelen, ha megcsillan a fényes ragasztó, ronthat az alkotás minőségén.A végeredmény magáért beszél!
3D quilling: ennél a technikánál 3D hatású figurákat készíthetünk, állatfiguráktól a manókig, járművekig, használati tárgyakig, szintén csak a képzelet szab határt vágyainknak az alkotásban.Készíthetünk meghívókat, üdvözlőkártyákat, díszíthetünk dobozokat fából, papírból, dekorálhatunk hungarocell alapokat.
2, Quilling kezdőknek, alapinformációk
A kezdőknek érdemes az 5 mm-es szélességű papírcsíkokkal elkezdeni a quilling technikát. A mintacsomagjaink nagy része is 5 mm-es papírcsíkokat tartalmaz, melyekhez fényképes leírás készült, mellette pedig lépésről lépésre videó anyagok is segítik a díszek elkészítését. intacsomagjaink eszközkészlettel is választhatóak, ezzel is segítséget nyújtva a kezdőknek.
Ajánlott termékek:
Érdemes egyszerűbb mintákkal kezdeni, pl. a Virágok 3., Mini bagoly és pillangó, Angyalka csomagokkal.
A ragasztáshoz a hobby ragasztót ajánlom, mely kisebb, nagyobb kiszerelésben is kapható, mely át tölthető ragasztó tubusba. A tubus azért is hasznos, mert a vékony fém csőréből könnyen és vékonyan lehet adagolni a ragasztót. A csőr beszáradása esetén gombostűvel újra szabaddá tehetjük a ragasztó útját.
A kész díszeket dekupázs ragasztóval érdemes vékonyan lekenni, hogy tartósabb, stabilabb maradjon az alkotásunk. Kontúr quilling technika esetén viszont szükségtelen lekenni a kész képet.
Ajánlott termékek:
3, Quilling eszközök bemutatása
Régen a quilling, azaz a papírcsík technika úttörőinek elegendő volt egy madár toll (quill - madártoll) az alkotások elkészítéséhez. Manapság viszont már számos quilling eszköz segíti műveink megvalósítását. Egyedi, olykor speciális quilling tollak (tekerők, sodrók), sablonok, formák elérhetősége segíti a precíz, szabályos alapformák elkészítését. A technikai adottsága és egyfajta előnye is, hogy a legtöbb eszköz időtálló, így több száz, akár ezer féle alkotás is elkészíthető velük. Célunk a lehető legtöbb quilling eszköz felkutatása, gyártása, így a lehetőségekhez mérten folyamatosan bővítjük az elérhető eszközök listáját webáruházunkban.
Quilling toll:
Ezzel az eszközzel tudjuk feltekerni a papírcsíkokat, a tollon található vágatba kell belehelyezni a papírcsík egyik végét, majd feltekerjük. Számos mértű toll létezik, 6mm-től 20 mm-ig ellátott vágattal, így a papírcsíkjaink szélességének megfelelő méretű eszközt tudunk választani. Vannak szélesebb fejű tollak is, melyekkel egyszerre több papírcsíkot is fel lehet tekerni.
A quilling tollból elérhető az elektromos változat is, ami megkönnyíti és gyorsítja a papírcsíkok feltekerését. Elsősorban azoknak ajánljuk, akik már a hagyományos módon elsajátították a tekerés technikáját, vagy ez a fajta mozgás már korlátozott.
Csipesz:
A csipesz segítségével könnyedén tudjuk kezelni a papírcsíkokat és az alapformák igazításánál is hasznos segédeszköz.
Quilling körsablon:
A quilling sablon segítségével laza körformákat tudunk készíteni különböző méretekben. A quilling toll segítségével feltekert papírcsíkunkat, egyszerüen belehelyezzük az általunk választott méretbe és engedjük kiugrani. Így biztosak lehetünk, hogy a quilling alkotásunkhoz azonos méretű alapformákat fogunk készíteni.
Quilling fésű:
A fésű segítségével leveleket és virág szirmokat készíthetünk. A kívánt forma kialakításához a fogak között kell elvezetni papírcsíkunkat.
Termékajánló:
Quilling hullámosító:
A hullámosító eszköz segítségével két féle méretű hullámosított papírcsíkokat készíthetünk. Használata egyszerű, csak beillesztjük a választott papírcsíkunkat, majd áttekerjük az eszköz forgantyúja segítségével.
Félgömb és kúp sablon:
A sablon segítségével 3D-s figurák készítéséhez tudunk különböző formákat készíteni. Ehhez nem kell más, mint egy adott testhez mérten megfelelő mennyiségű papírcsíkot feltekerünk (rögzített szoros körforma), majd a domborított formák segítségével kialakítjuk a félgömb, vagy kúp formát. Ajánlott a kisebb domborítástól a nagyobb felé haladni. A kész domborított formáink belsejét minden esetben ragasztóval fixálni kell.
Élhúzó:
Az élhúzó segítségével rendkívül könnyen kialalkíthatjuk papírcsíkjaink íveit és dölését, ehhez nem kell mást tenni, mint az élhúzóhoz fogva papírcsíkunkat meghúzzuk annak ívét, akár teljes hosszúságban.
Embossing toll:
Rendkívül hasznos segédeszköz kontúr quilling technikánál. A fejen lévő gumó, gömb segít a formázásban és a megabiztos poziciónálásban. Segítségével rendkívül könnyen kialalkíthatjuk papírcsíkjaink íveit és dölését.
Quilling formázó szerszám:
A formázók segítségével különböző formájú és nagyságú elemeket készíthetünk, mellyek egymással, vagy az alapformákkal együtt nagyon jól kombinálhatóak.
Quilling kör szerszám:
A kör szerszám segítségével több papírcsíkot tudunk szabályosan feltekerni, kezdőknek nagyon ideális eszköz. Figyelni kell, hogy melyik quilling tollat választjuk mellé, mert nem mindegyik kompatibilis hozzá.
Mini fogó készlet:
3D-s virágokhoz való merevítő drótszálat vághatjuk, illetve formázhatjuk és az ékszerkészítéshez is használhatjuk ezt a készletet.
Gombostű:
A gombostű segít rögzíteni a parafatáblán az alkotásunk alapformáit, hogy azok az összeállítás és a ragasztás során stabilan álljanak, ne mozduljanak el.
Rojtozó olló és eszköz:
A szélesebb papírcsíkokból készíthetünk rojtozott virágokat. Például válasszuk az 10mm-es szélességű papírcsíkot és vágjuk be a közepéig egyenletesen oldalirányba haladva.
Termékajánló:
Quilling műanyag sablon tábla:
Kiválthatja a gombostűs, parafatáblás megoldást, így már a gyerekeket is bevonhatjuk a kreatív quillingezésbe. Rendkívül jól fejleszti a kézügyességet. Segítségével az általunk előre rögzített szögek menntén tudjuk papírcsíkunkat körbetekerni, majd a papírcsík végét rögzítjük.
Quilling parafatábla papír sablonnal:
A különböző szögbeosztású papírsablonon szabályosan tudjuk összeállítani díszeinket, a díszek összeállításához használjunk gombostűket, melyet könnyedén a parafa alátétbe tudunk állítani. Mindig arra figyeljünk, hogy a parafatáblát a sablonnal helyezzük celofánba, hogy az összeragasztott alkotásunkat könnyedén le tudjuk róla szedni.
4, Quilling alapformák megismerése
A papírcsíkokat a quilling toll segítségével feltekerjük, majd ezekből a feltekert alapokból különböző mintákat készíthetünk. Ismerjük meg az általános mintákat!
Szoros körforma:
a quilling tollon található vágatba belehelyezzük a papírcsík végét, majd feltekerjük a papírcsíkot végéig, a tollról levéve egyből rögzítjük a papírcsík végét.
Laza körforma:
a papírcsíkot a quilling toll segítségével feltekerjük, majd a papírt a tollról levéve bele tesszük a körsablonba ahol hagyjuk a papírt kiugrani, ezután rögzítjük a papírcsík végét.
Csepp forma:
kiindulsként laza körformát készítünk, a kör közepét az egyik oldalához huzzuk, majd az ellentétes oldalon (célszerű a ragasztásnál) egy pontban összenyomjuk a hüvelyk és mutatóujjainkkal.
Hajlított csepforma:
a csepp forma kialakítása után a csúcsát meghajlítjuk.
Levélforma:
kiindulásként laza körformát készítünk, majd az ujjainkkal összenyomjuk a kört két ellentétes pontban.
"S" alakú levélforma:
a levélforma elkészítése után a csúcsokat S alakban hajlítsuk meg.
Háromszög forma:
a körforma kialakítása után a ragasztásnál egy pontban összenyomjuk, ezzel kialakítjuk a háromszög egyik csúcsát, majd kialakítjuk még a maradék 2 csúcsot.
Négyzet forma:
a körforma kialakítása után az ujjainkkal összenyomjuk a kört két ellentétes pontban, majd az így elkészült levélformából újabb két ellentétes pont megnyomásával kialakítjuk a négyzetet.
Téglalap forma:
hasonlóan alakítjuk ki mint a négyzet formát, figyeljünk az arányokra.
Deltoid forma:
itt is haonlóan alakítjuk a formát, mint a négyzet esetében, itt is figyelni kell az arányokra.
Félkör forma:
a laza körformából alakítjuk ki, két ellentétes pontban megnyomjuk, az egyik oldalt kiegyenesítjük, a másik domború marad.
Félhold:
a laza körformából alakítjuk ki, két ellentétes oldalon összenyomjuk, kialakítjuk a félhold formát.
Quilling alapformák készítése videó:
5, Készítsük el legelső quilling alkotásunkat!
Az alábbiakban elkészítjük első quilling alkotásunkat, egy virág formájában. A szükséges eszközök listája az alábbi:
Első lépésként elkészítjük a 6 db virágsziromot. Ehhez egy teljes 5mm papírcsíkot feltekerünk a quilling tollunk segítségével, majd betesszük a körformasablonba és hagyjuk kiugrani. Csipesz segítsévél kivesszük onna, majd a végét rögzítjük egy csepp ragasztóval. Az alapformáknál ismertetett módon, cseppformát készítünk. A kész virágszirmokat parafatáblára helyezzük, gombostűvel pedig rögzitjük őket.
Első lépések képekben:
Második lépés:
Második lépésként elkészítjük a virágunk levelét, amiből két darabra lesz szükségünk. Ehhez a teljes papírcsíkból S alakú levelet formát készítünk!
Harmadik lépés:
Harmadik lépésként elkészítjük a virágunk szárát, amihez egy fél papírcsíkot használunk fel, amit negyedbe hajtunk, ügyelve arra, hogy a hajtásokat ragasztóval rögzítsük.
Utolsó lépések:
Minden alap alkatrészt rögzítünk a parafatáblánkon és ragasztó segítségével rögzítjük egymáshoz a virág részeit, majd dekupázs ragasztó segítségével lekentjük a kész alkotásunkat.
Szép munka! :) Gratulálunk első alkotásodhoz!